single

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?

10 najlepszych wskazówek na oświetlenie w salonie

Oświetlenie salonu: oświetlenie podstawowe, miejscowe, punktowe i inteligentne. Porady - jak zaplanować oświetlenie salonu. Pokój dzienny pełni w każdym domu kilka funkcji. Może służyć do przyjmowania gości, oglądania telewizji, spotkań towarzyskich i czytania. To główny powód, dla którego ważne jest, aby oświetlenie w tym pomieszczeniu było wielofunkcyjne. Ważne jest również, aby przełączniki i każde gniazdo były prawidłowo rozmieszczone.

Oświetlenie główne

W większości przypadków oświetlenie ogólne w salonie stosuje się, gdy główną część pomieszczenia stanowi strefa dla gości. Wymaga to żyrandola, pojedynczych lamp wiszących i plafonów. W zależności od wielkości pomieszczenia należy wybrać lampę sufitową. Należy przy tym wziąć pod uwagę wystrój wnętrza i własny gust. Punktem centralnym musi być geometryczny środek sufitu. W niektórych przypadkach światło jest umieszczane bezpośrednio nad stołem jadalnym. Obecnie najbardziej popularne są żyrandole w salonie w stylu klasycznym. Są one bardzo zróżnicowane ze względu na innowacje techniczne. Na przykład niektóre z nich mają oprawkę umożliwiającą zmianę kierunku strumienia świetlnego.

Oświetlenie lokalne

Aby ułatwić wyróżnianie określonych części wnętrza i strefowanie światła, zastosuj w salonie oświetlenie miejscowe. Oprawy na suficie nie są już tutaj odpowiednie. W strefie relaksu potrzebne jest oświetlenie miejscowe. W końcu to właśnie tam większość ludzi czyta książki, spotyka się z rodziną i spędza wieczory. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu niezbędny jest dobry dobór oświetlenia miejscowego. Lampa podłogowa, stołowa lub kinkiety są niezbędne, aby umilić siedzenie w kąciku wypoczynkowym. Miękkie i przytłumione światło najlepiej skierować na obszar, w którym znajduje się telewizor. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się kominek, należy zastosować subtelną lampę stołową. Odpowiednie są również lampy wykonane z brązu i w kształcie świecznika.

Reflektor

Jeśli chcesz mieć pewność, że obraz, oryginalna statuetka lub inne dzieło sztuki nie pozostanie niezauważone, możesz zastosować w salonie oświetlenie punktowe, które podkreśli jego piękno. Można również zastosować oświetlenie punktowe jako dodatkowe oświetlenie. Jednym z rodzajów reflektora jest reflektor punktowy. Jego konstrukcja może pomieścić jedną lub kilka opraw oświetleniowych. Są one zaprojektowane tak, aby obracać się w określonym kierunku, co pozwala na podkreślenie jednej części wnętrza. Reflektor może również zawierać oprawy oświetlenia kierunkowego. Można ich używać do pięknego oświetlania przedmiotów i miejsc, w których przestrzeń jest ograniczona.

Oświetlenie inteligentne

Jeśli w salonie znajduje się wiele źródeł światła, może to być bardzo niewygodne. W końcu trudno jest je kontrolować. Problem ten rozwiązują inteligentne systemy oświetleniowe. Dzięki temu systemowi łatwiej jest sterować wszystkimi światłami jednocześnie. Służy do tego pilot zdalnego sterowania, który można zamontować na ścianie lub zakupić jako urządzenie ręczne. Takie "inteligentne" oświetlenie ma funkcję reagowania na wygląd człowieka. Lampka zapali się natychmiast. Ponadto można ustawić żądaną jasność. Po 4 minutach wyłącza się, jeśli nie ma żadnego ruchu.

Podstawy podziału na strefy

Podczas projektowania pokoju dziennego pewne obszary są wydzielone. Zasadniczo szczególną uwagę należy zwrócić na stół jadalny, krzesła, część wypoczynkową, w której znajduje się sofa i telewizor. Może być więcej obszarów, na które należy zwrócić uwagę, wszystko zależy od preferencji. Aby je podkreślić lub przesłonić, stosuje się oświetlenie ogólne, miejscowe i dekoracyjne.

Projektowanie oświetlenia w salonie

Należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie lampek ściennych. W tym celu należy przestrzegać poniższych zaleceń:

 1. Należy unikać umieszczania kinkietów bezpośrednio przed telewizorem. Może to pogorszyć widoczność ekranu ze względu na niepożądane odblaski od oprawy oświetleniowej.
 2. Na wysokość lampy powinny mieć wpływ proporcje pomieszczenia, wysokość sufitu i konstrukcja kinkietu. Wymiary powinny wynosić od 1,2 do 1,6 m.
 3. Jeśli masz klasyczne wnętrze, światła powinny być rozmieszczone symetrycznie.

Aby określić wysokość oprawy sufitowej, należy znać wysokość sufitu. Oto kilka wskazówek:

 1. Jeżeli sufit jest niski lub oprawa jest umieszczona w przejściu, wysokość umieszczenia lampy powinna wynosić 2,1 m lub więcej.
 2. Jeśli konieczne jest zawieszenie lampy nad stołem do jedzenia lub czytania, lampę można nieco obniżyć.

Osoby, które planują oświetlenie salonu, powinny zwrócić szczególną uwagę na stopień oświetlenia, który powinien wynosić około 200 luksów. Opcje oświetlenia można zobaczyć w pokoju dziennym, którego zdjęcia znajdują się poniżej.

jasny salon

Wskazówki od projektantów

Zanim zaczniesz dekorować i projektować, aby uzyskać najlepszy efekt i rezultat, bez błędów - skorzystaj z rzetelnych porad profesjonalistów w tej dziedzinie.

 1. Zdecydowałeś się na źródło światła o pomysłowej konstrukcji? Ważne jest, aby zachować proporcje. W tym przypadku dobrze jest unikać stosowania innych elementów efektowych - nie będzie to ładne.
 2. Jeśli ściany w salonie mają pastelowe kolory, a meble są wykonane w jasnych odcieniach, pomieszczenie będzie jasne nawet bez dodatkowego oświetlenia. Nie można jednak obejść się bez oryginalnej lampy podłogowej.
 3. Różne rodzaje oświetlenia w salonie mogą pomóc w ozonowaniu pomieszczenia. W tym celu należy zastosować oświetlenie dekoracyjne i punktowe. W części jadalnej najlepiej powiesić oryginalny żyrandol.
 4. Jeśli chcesz stworzyć w swoim salonie styl minimalistyczny, pomoże Ci w tym okrągła oprawa oświetleniowa z metalu.
 5. Jeśli salon jest przestronny i ma dużo błyszczących powierzchni, lepiej jest powiesić jeden duży żyrandol, który powinien być umieszczony na środku pomieszczenia.
 6. Jeśli pomieszczenie jest małe, można zastosować trzy rodzaje światła. Na przykład małe pomieszczenie można podzielić na trzy części: jadalnię, pokój dzienny i przedpokój.
 7. Obok sofy powinna być umieszczona lampa stołowa, jeśli pracują przy niej ludzie.
 8. Aby nadać salonowi elegancki i uroczysty charakter, można zainstalować kryształowe żyrandole.
 9. W części telewizyjnej oświetlenie LED pozwala stworzyć przytulną atmosferę.
 10. 10 Im ciemniejsze pomieszczenie, tym bardziej potrzebuje oświetlenia.