single

Salon w stylu wiejskim - jak go urządzić?

Aranżacja wnętrza salonu w stylu wiejskim

Styl wiejski jest uosobieniem spokoju, komfortu i naturalności we wnętrzu. W tym artykule zastanowię się, jakie są jego cechy, jakie błędy popełnia się przy jego tworzeniu. Zapewnienie unikalnych pomysłów projektowych. Opowiem Ci o kombinacji kolorów, wystroju, mebli i materiałów, które będą harmonijnie pasować podczas tworzenia takiego salonu (holu) lub kuchni-salonu.

Cechy stylu wiejskiego w salonie

Styl wiejski ma wiele odłamów, z tendencją do preferowania określonej narodowości. Matowe ściany, kominek wykończony drewnem, kredens z wystawą naczyń ręcznie robionych - to wyraźny znak, że mieszkanie zostało urządzone w stylu rustykalnym. U szczytu popularności pojawiły się jego charakterystyczne cechy w postaci:

  • Naturalna kolorystyka. Używa się wyłącznie naturalnych materiałów, a sufit i ściany są pomalowane na ten sam kolor;
  • Malownicze naczynia. W salonie ustaw kredens z miedzianymi, drewnianymi lub ceramicznymi naczyniami. Ozdobione są ręcznie malowanym wzorem; naczynia urzekają swoją prostotą;
  • Ręcznie robione. Ręcznie wykonane meble i dekoracje podkreślają barwność tego stylu.
  • Meble metalowe są dopuszczalne w stylu rustykalnym, ale pod pewnymi warunkami. Meble powinny być wykonane z kutego żelaza, miedzi, żelaza lub mosiądzu. Nie powinno być żadnych odblaskowych lub błyszczących przedmiotów.
  • Oświetlenie salonu musi tworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi. Warto unikać świateł neonowych i zaopatrzyć się w lampy o niskiej emisji lub świetlówki. Dobrym centralnym źródłem światła będzie żyrandol z kutego mosiądzu ze spiralami. Jeśli nie masz kominka, mogą go zastąpić świece i świeczniki.

Preferowane powinny być odcienie monochromatyczne lub ciepłe. Stylizowane tapety o wyglądzie kamienia lub drewna dodadzą wnętrzu przytulności. Tapety z dużymi nadrukami i renderingami 3D mogą pomóc w ukryciu wad remontu. Pomieszczenie będzie wyglądało na ożywione.

jasny salon rustykalny

Kolory i materiały do dekoracji salonu w stylu wiejskim

Nie należy używać jaskrawych kolorów, wyjątek stanowią sałata, żółty i karmazynowy. W pomieszczeniu, w którym dodano jasne barwy, należy zachować równowagę kolorystyczną. Paleta kolorów nie jest używana w nadmiarze i jest stosowana przy projektowaniu rozległych pomieszczeń. Nadmierna obecność jasnych elementów dekoracyjnych spowoduje wygładzenie mebli w jasnych kolorach.

Ściany

Nie ma plastikowych paneli, ścianek działowych ani listew do wykańczania ścian. Zaleca się stosowanie naturalnego drewna. Ściany można początkowo pozostawić niewyrównane i wykończyć je kamieniem. Tapetę można zastąpić tynkiem nakładanym niechlujnie na ściany. Można zastosować drewnianą boazerię. Można pomalować ściany. Uzupełnij ściany postarzonym drewnem, lakierowanymi półkami, obrazami do salonu. 

Podłogi w stylu rustykalnym 

Nadmierne użycie drewna w tym stylu zaburza harmonię. Gdy sufit i ściany są już z domieszką drewna, podłogę pokryj płytkami, imitacją winylu lub dywanami o wysokim runie. W takim salonie nie ma wylewanych podłóg, linoleum ani dywanów.

Sufit w stylu wiejskim 

Styl rustykalny jest odpowiedni dla domów wiejskich. Rozległy pokój dzienny jest predysponowany przez sufit z litego drewna. Belki wypełniają górną część pomieszczenia. W ten sposób powstaje efekt drewna wciętego w ściany, a sufit zostaje wyłączony z projektu pomieszczenia. W mieszkaniach lub domach jednorodzinnych sufity są malowane na pastelowe kolory i pokrywane listwami z drewna.

Wystrój salonu w stylu rustykalnym 

Przedmioty wykonane ręcznie, wyroby z dzianiny, meble uzupełnią i dopełnią styl rustykalny. Dzięki nim powstanie beztroski bałagan i komfort.

Meble w stylu rustykalnym 

Tapicerka mebli powinna być wykonana z naturalnej skóry i tkanin bez żadnych wzorów. Wybierz swoje własne meble, kierując się gładkimi liniami i naturalną jakością. Solidne, szorstkie i polerowane meble zdradzają naturalny styl. Fotele i sofa mogą być wiklinowe. Następnie pokrywa się je zdobionymi tkaninami. Fotele mogą być ustawione w dowolnym miejscu w pokoju, a krzesła przy oknie lub stoliku kawowym. Kredens z kolorowymi naczyniami ustawiamy w pobliżu wyjścia z salonu lub między oknami, a regał na książki najlepiej umieścić w ciemniejszej części pokoju.

Akcesoria i oświetlenie

Dziergany warkocz babci, ręcznie robione poduszki, ręcznie robione obrusy dopełnią obrazu. Spośród akcesoriów należy preferować:

  • figurki z porcelany, brązu, mosiądzu;
  • wiklinowe pufy, szuflady, szafki nocne;
  • obrazy pejzażowe;
  • tekstylia patchworkowe.

Oświetlenie o ciepłych barwach nie będzie drażniące.

Żarówki nie powinny być neonowe.
Im więcej świec, tym lepiej. Lampy ścienne zastąpią lampy stołowe i zapewnią więcej miejsca na inne elementy dekoracyjne.

stół drewniany w salonie

Najczęstsze błędy w projektowaniu salonu w stylu wiejskim

Nieostrożne łączenie więcej niż trzech kolorów zaburzy harmonię stylu. Należy unikać łączenia i dopasowywania jaskrawych kolorów. Preferowane powinny być ciepłe odcienie drewna, kamienia. Odpowiednia jest paleta kolorów oliwkowych, piaskowych i lawendowych. W przypadku jasnych kolorów konieczne jest zachowanie równowagi kontrastowej. Jasne elementy dekoracyjne przyciągają wzrok i mogą być rozmieszczone w całym salonie. Podział przestrzeni na strefy powinien być rozłożony procentowo, gdzie większość miejsca zajmują masywne meble, dywany. Zestawienie wielu stref w salonie przełamuje styl wiejski. Nadmiar mebli lub akcesoriów jest niedopuszczalny. Wyłączniki i gniazdka lepiej jest ukryć, zamaskować, i należy je zainstalować w momencie rozpoczęcia remontu.

Okna, w innym stylu niż styl wiejski, są pokryte jasnymi tkaninami. Ramy z wieloma oknami doskonale pasują do stylu rustykalnego. Oświetlenie z żarówkami neonowymi można skorygować za pomocą plafonów z dzianiny. Lepiej jest używać zwykłych żarówek o niskim poborze mocy. Czasami w przypadku dużych przestrzeni stosuje się sufit napinany lub sufit wielowarstwowy. W mieszkaniach wiejskich sufit może być albo wyłącznie drewniany, albo w ogóle go nie ma; przestrzeń wypełniają masywne belki. Przeszczepiając pomysł na styl wiejski do pokoju, właściciele domów kierują się najnowszymi trendami, swoją osobowością, narodowością i korzystają z rad projektantów.