Salon w stylu skandynawskim - jak go urządzić?
Wszystko co trzeba wiedzieć o aranżacji salonu w stylu skandynawskim
Styl skandynawski przemawia swoją prostotą i zwięzłością. Ale jak stworzyć tę prostotę tak, aby styl był rozpoznawalny? Każdy kierunek w projektowaniu wnętrz ma swoje charakterystyczne cechy. Dziś o nich porozmawiamy, dzięki czemu z łatwością stworzysz styl skandynawski w swoim salonie. Pokój dzienny jest miejscem odpoczynku i relaksu. Dlatego wybrany styl powinien być gościnny, przyjazny, wygodny i przytulny. Do tych celów idealnie nadaje się styl skandynawski. Wnętrze jest jasne i przestronne, nawet w małym pokoju. Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby urządzić salon w stylu skandynawskim?
Wybór koloru pasujacego do stylu skandynawskiego
Podstawą stylu skandynawskiego jest biel. Dzięki temu wnętrze wygląda przestronnie i świeżo. Kolor ten dobrze współgra z kontrastami z umeblowaniem drewnianym i jasnymi akcentami. W tym stylu jako akcenty stosuje się wyłącznie stonowane kolory. Nie ma żadnych czystych odcieni. Wyobraź sobie krajobraz na północy. Szare niebo, mgła, brudny, mokry piasek na brzegu. Wszystkie wybrane odcienie powinny być przydymione i zimne. Aby wnętrze salonu nie wyglądało zbyt ponuro, dopuszczalne jest wprowadzenie odrobiny jasnego koloru. Tylko trochę, najlepiej bez rzucania się w oczy. W salonie jest nieco żywiej.
Wybór materiałów
Ten styl jest znany z tego, że jest niskobudżetowy. Normą jest sufit pomalowany na biało. Gołe kable i ściany z cegieł, stary zniszczony parkiet i lekkie poczucie niechlujstwa charakteryzują styl skandynawski. Zapomnij o ornamentach i elementach dekoracyjnych. W niektórych miejscach, aby podkreślić obszar funkcjonalny, należy zastosować tapetę z powtarzającymi się wzorami geometrycznymi lub położyć płytki patchworkowe. Pamiętaj, że wszystkie dźwięki są wyciszone. Drzwi oraz materiały do produkcji okien i drzwi są również wykonane w neutralnych odcieniach tła. Można też dodać do ich dekoracji kolorowy pigment, tylko bardzo niewyraźny, chłodny i blady. Aby wizualnie uczynić wnętrze skandynawskie droższym, na podłogi stosuje się naturalne materiały. Na przykład parkiet lub panele. Naturalność tkwi w odcieniu tych materiałów w jasnym drewnie.
Wybór mebli w stylu skandynawskim
W stylu skandynawskim prostota jest osiągana poprzez minimalne umeblowanie pokoju. W kuchni jest to duża ilość otwartych półek. W pokoju dziennym nie ma szafek. Tylko lekkie elementy, które nie obciążają przestrzeni. Część wypoczynkowa składa się z sofy, stolika kawowego, foteli, otwartych półek i regałów. W razie potrzeby można zainstalować kominek. Materiały stosowane do produkcji mebli tapicerowanych to tekstylia, skóra i zamsz. Sofy i fotele mogą mieć różne modele. Szczególnie sofa jest nowoczesna i surowa. Krzesła i stół do salonu w stylu lat 50-60 z ciepłą drewnianą podstawą. Stolik kawowy również stylizowany na zeszły wiek, lub w połączeniu z sofą, bardziej nowoczesny. Stosowane materiały to szkło metal, lub drewno. Domowe wersje również wyglądają ciekawie i doskonale pasują do tego stylu. Półki są wbudowane lub zawieszone oddzielnie na eleganckich wspornikach. Często te dwie metody są łączone i ta metoda wizualnie rozluźnia przestrzeń, a jednocześnie dodaje dynamiki. Opcje oświetlenia Północny krajobraz wydaje nam się ponury i ciemny. Nietrudno się domyślić, że brakuje światła. Oznacza to, że w północnych wnętrzach szczególny nacisk kładzie się na oświetlenie. Zainstalowano kilka poziomów oświetlenia, tak aby przynajmniej w domu było jasno, ciepło i przytulnie. Oświetlenie górne jest koniecznością. Kolejnym poziomem są dekoracyjne lampy ścienne. Na stolikach lub w pobliżu sofy i foteli znajdują się stojące lampy podłogowe. A w rogu do czytania osobna lampa stołowa lub dekoracyjne kinkiety. Wszystkie te elementy tworzą poczucie przytulności już samym swoim wyglądem i obecnością. A gdy zapalą się wszystkie światła, wnętrze zamienia się w bajkową kompozycję. Z praktycznego punktu widzenia, wybierając lampy, należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości i natężenia światła.
Wybierz tekstylia i dekoracje do salonu w stylu skandynawskim
Jednym z elementów, który sprawia, że wnętrze staje się bardziej dynamiczne i interesujące, są tekstylia. Pamiętaj jednak, że styl skandynawski lubi naturalność i miękkość. Na poduszki należy stosować materiały takie jak len, sateen i bawełna. W tym stylu zasłony nie powinny w ogóle występować, ale czasami dodaje się przezroczystą lekką zasłonę. Standardowym i oczekiwanym elementem pokoju dziennego jest dywan. Można nadać jej dekoracyjny charakter dzięki geometrycznemu, powtarzającemu się wzorowi. Możesz też, według własnego uznania, wybrać obszerny, tuftowany dywan bez wzorów, w jednym z wybranych odcieni. Na ścianach, w stylu skandynawskim, zwyczajowo wiesza się obrazy i fotografie. Odzwierciedlają one historię właścicieli domu, przekazują zainteresowania i pasje, ich gust i przywiązanie emocjonalne. Dekoracje obejmują wazony z kwiatami lustra, i wyroby rękodzielnicze. Dopuszczalne są również świeczniki i piękne figurki.
Urządzanie małego salonu w stylu skandynawskim
Ten styl wydaje się być przeznaczony do małych przestrzeni. Jasna paleta kolorów i minimalistyczne meble w połączeniu z jasnym i przytulnym oświetleniem tworzą idealne otoczenie dla pokoju dziennego. Oto nasze zalecenia dotyczące tego stylu.
- Wybierz jeden jasny kolor tła i dwa uzupełniające się odcienie w jeszcze jaśniejszej palecie. Na podłogę najlepiej wybrać drewno w kontrastującym odcieniu. Orzech czekoladowy lub beżowy jesion - wszystko zależy od Ciebie. Najważniejsze jest to, aby było ono ciepłe.
- Nie przeładowuj przestrzeni meblami. Tylko to, co najważniejsze. Regały oraz część wypoczynkowa składająca się z sofy i stolika kawowego.
- Okna są pozostawione bez zasłon. Aby wpuścić do domu naturalne światło, czasami w ramach kompromisu zawiesza się przezroczystą kurtynę świetlną.
- Akcentem jest geometryczny wzór. Trzeba też wcześniej pomyśleć, który obszar powinien zostać wyróżniony taką metodą. Może stanowić dekorację na ścianie lub na tkaninach.
Komentarze (0)