single

Jakie rośliny do salonu wybrać?

Jak wybrać kwiaty do salonu?

Każda kobieta pragnie harmonii i przytulności w swoim domu. Pomaga w tym również jasna zieleń roślin domowych. Nie wystarczy po prostu kupić i wnieść kwiat do domu - musi on uzupełniać przestrzeń i podkreślać ciekawe aspekty pomieszczenia. Większość naszych roślin znajduje się w salonie. Jest to największe pomieszczenie w mieszkaniu i centralna część recepcyjna.

Wybór miejsca

Jeśli chcesz nadać swojemu salonowi szyk, nie musisz kupować dużych roślin we wszystkich kątach pokoju i zamieniać go w dżunglę. Wystarczy kilka roślin podłogowych w jasnych kolorach. diffenbahia, dracena, fikus, palma, monstera, zamioculcas, jukka lub bambus będą odpowiednie, o ile zostaną prawidłowo umieszczone. Wiszące kosze to także świetny sposób na umieszczenie roślin. Można je również umieszczać na ścianach, zwłaszcza jeśli pozwala na to przestrzeń.

Jasne strony

Bardzo ważne są kardynalne punkty padania światła przez okna. O znaczeniu światła mówiliśmy już kilkakrotnie - więcej informacji można znaleźć w artykule Jak wybrać odpowiednie rośliny do okien wychodzących na północ i inne strony świata. Ustawiając kwiat w salonie, należy rozważyć, ile światła potrzebuje dana roślina, czy może dobrze rosnąć w cieniu, czy też powinna stać bliżej okna. Mam Zamioculcas w salonie i bardzo dobrze znoszą one rozproszone światło, ale ostatnio zacząłem zauważać, że pędy są przerzedzone. Winne są przedmioty i wyższe rośliny blokujące światło. Przesunięcie ich bliżej okna rozwiązało problem. Rośliny przeznaczone wyłącznie do okien wychodzących na południe mogą sprawiać problemy od strony północnej, dlatego należy zwracać większą uwagę na ten aspekt niż na swoje osobiste pragnienia. Na przykład można tu znaleźć doskonały wybór fikusów i begonii.

Sztuczki oświetleniowe

Teraz przejdźmy do oświetlenia. Naturalne światło dzienne jest ważne dla roślin, ale można im zapewnić dodatkowe oświetlenie. Oświetlenie ornamentowe nadaje szczególny charakter. Większe rośliny w doniczkach często oświetla się za pomocą diod LED lub małego reflektora w pobliżu wazonu. Można je kupić w każdym sklepie dla majsterkowiczów i są zasilane dwiema bateriami AA.

rośliny w doniczkach

Wpływ wysokości rośliny na jej wnętrze

Rośliny stojące na podłodze w wazonach świetnie nadają się do salonu z niskim sufitem, ponieważ optycznie zwiększą wysokość pomieszczenia. Należy wybierać wysokie, wydłużone rośliny (np. sansewieria, hovea, zamioculax). Kosze i donice z wiszącymi roślinami mogą sprawić, że przestrzeń wyda się mniejsza. Ta metoda sprawdza się w przypadku średnich i wysokich sufitów.

Sprawdź również: Jak urządzić mały salon.

Aranżacje kwiatowe w salonie

Jeśli wybierzesz dobrze oświetlony kąt w salonie, możesz stworzyć wielopoziomową aranżację roślinną (skalniaka). Wykorzystaj półki i podpórki, donice i wiszące kosze. Jeśli zdecydujesz się umieścić zwierzęta na parapecie, musisz wybrać rośliny pasujące do siebie pod względem wielkości i właściwości.

Jakimi roślinami można więc wypełnić przestrzeń salonu?

W przeciwieństwie do sypialni i pokoi dziecięcych, tutaj również pasują rośliny aromatyczne, takie jak begonia, jaśmin kajeński, eucharis czy lilia amazońska, lub mniej aromatyczne hibiskus czy róża chińska. Jesienią i zimą obsypuje się mnóstwem szkarłatnych kwiatów. Eucharis kwitnie w tym samym czasie, a jego zapach wypełnia całe pomieszczenie. Jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek, możesz stworzyć w swoim salonie prawdziwą zieloną oazę, która wypełni Twoje życie harmonią.