single

Salon minimalistyczny - jak go urządzić?

Minimalistyczny pokój dzienny: zwięzły projekt dla praktycznych ludzi

Minimalizm to sposób na życie, który staje się coraz bardziej popularny. Coraz więcej osób zauważa, że obfitość otaczających ich przedmiotów nie sprawia, że są szczęśliwi, ale raczej utrudnia im skupienie się na tym, co ważne. Coraz częściej pojawia się pytanie, jak urządzić salon w stylu minimalistycznym, dlatego ten artykuł przyda się wielu osobom.

Minimalistyczny pokój dzienny: od czego zacząć?

Minimalizm to transformacja, którą muszą przejść osoby decydujące się żyć w tym duchu. Niekoniecznie musi to być całkowita zmiana wnętrza, ale jest to konieczne, jeśli wokół nas znajdują się setki różnych i zazwyczaj nieużywanych rzeczy. Pierwszym krokiem do podążania za duchem minimalizmu jest pozbycie się nadmiaru przedmiotów, które posiadasz w swoim domu. Można to zrobić raz na zawsze, ale zazwyczaj niewiele osób jest gotowych na tak drastyczną decyzję. Jedną z metod jest 30-dniowy proces, w którym każdego dnia zwiększa się liczbę wyrzucanych przedmiotów. Druga metoda jest nieco inna i polega na spakowaniu wszystkiego tak, jakbyśmy się przeprowadzali, i pozostawieniu na miesiąc tylko tych przedmiotów, które są nam naprawdę potrzebne. Po miesiącu oddajesz pozostałe rzeczy biednym, sprzedajesz je, wyrzucasz, aby zacząć żyć w minimalizmie. W ten sposób oczyścisz się i zaczniesz mieszkać w minimalistycznym salonie.

Minimalistyczne pokoje dzienne.

Urządzając salon w stylu minimalistycznym, najpierw zacznij planować kolory, które będą w nim dominować. Biel, czerń i szarość pasują do minimalistycznych wnętrz, ale nie tylko. Można również wybierać spośród kolorów pastelowych, takich jak różowy, granatowy, brązowy lub beżowy. Jeśli uważasz, że wygląd Twojego salonu jest zbyt monotonny, możesz wybrać ściany w dwukolorowe pasy lub niezwykle modną czarno-białą szachownicę. Czy chcesz zwrócić uwagę na naturalne kolory i zakłócić ich odbiór? Postaw na kilka dodatków w takich kolorach jak intensywne czerwienie, bogate żółcie, żywe pomarańcze lub jaskrawe fiolety. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z liczbą kolorów. Idealnym rozwiązaniem jest wybranie dwóch lub trzech głównych kolorów, do których dodaje się tylko odcienie. A co z sufitem i podłogą? Tę pierwszą najlepiej pomalować na biało. Jeśli chodzi o podłogę, należy wybrać wykończenie w postaci lekko błyszczących lub ciemnych matowych płytek. Nie powinny mieć żadnych wzorów ani ozdób. Jeśli chcesz dodać trochę ciepła do tego zupełnie sterylnego wnętrza, zamiast płytek połóż panele lub tradycyjne deski. Jeśli przyjrzysz się uważnie zdjęciom, zapewne zauważysz, że minimalistyczny salon jest bardzo oszczędny w kolorach. Biel, czerń i szarość to często jedyne kolory występujące w aranżacji. Nie oznacza to jednak, że tworząc minimalistyczny salon, należy ograniczyć się do tych kolorów. Możesz śmiało sięgnąć po inne kolory, ale pod jednym warunkiem - nie przesadzaj, aby nie uzyskać wnętrza ze wszystkimi dostępnymi paletami barw. Kolory mogą być intensywne, bo wtedy pomieszczenie zyskuje charakter, ale nie mogą dominować. Jasne kolory będą wyglądać dyskretnie w dodatkach, takich jak poduszki, dywanik czy wazon. Nie ma też przeszkód, aby fotel zrównoważył kolorystycznie sofę. W rezultacie powstał minimalistyczny pokój w bardzo atrakcyjnej palecie.

Minimalistyczne meble do salonu

W minimalistycznym salonie jest miejsce tylko na kilka niezbędnych mebli, takich jak prosta sofa, fotele czy modernistyczny stolik kawowy. Oprócz tego, że meble powinny być ograniczone do minimum, należy również wybierać modele w naturalnych kolorach i o prostych, geometrycznych kształtach. We wnętrzach minimalistycznych dominują meble wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Wszystkie sprzęty w takim salonie powinny mieć gładkie powierzchnie w tym samym kolorze. Jakie kolory wybrać dla moich mebli? Dobrze sprawdzą się mocne kolory, takie jak czarny, zielony lub granatowy, biały lub szary. Stoły, szafki, komody i szafki wiszące bardzo często mają metalowe elementy z lakierowanymi frontami lub blatami. Sprawdzi się również minimalistyczny stolik ze szklanym blatem.

Minimalistyczny styl salonu: oświetlenie

Żaden salon nie może się obejść bez odpowiednio dobranego oświetlenia, które nie tylko spełnia swoją główną funkcję, ale jest również oryginalnym elementem wystroju wnętrza. Lampy podłogowe z długimi uchwytami i płyty sufitowe LED nadają się szczególnie do nowoczesnego salonu. Jeśli wolisz tradycyjne lampy sufitowe, nie kupuj żyrandola. Zamiast niej można zastosować lampę z jednokolorowym kloszem. Nie wyobrażasz sobie swojego salonu bez żyrandola? Wybierz jedną z nich, która ma najprostszy kształt geometryczny. Mogą to być prostokąty lub kwadraty, a także kule lub owale. Lampy w stylu industrialnym sprawdzą się również w minimalistycznym salonie.

Salon w minimalistycznym domu: subtelne dekoracje

Zasada "mniej znaczy więcej" doskonale sprawdza się w minimalistycznym salonie. W tego typu projektach wnętrz należy podkreślać jeden wyrazisty detal, a unikać zbędnych dekoracji i sprzętów. Na stoliku do kawy nie znajdziesz więc figurek, wazonu ani innych drobiazgów. Można zrezygnować z obrusu, ale jeśli się na niego zdecydujemy, to tylko jako zwykły obrus bez żadnych ozdób. Wszystkie przedmioty, np. książki lub gazety, które wcześniej przeglądałeś, powinny być schowane. Świetnie nadawałby się do tego stolik kawowy z szufladą. Nie wyobrażasz sobie swojego pokoju dziennego bez obrazu na ścianie? Odrzuć portret, martwą naturę lub pejzaż na rzecz kompozycji abstrakcyjnej lub geometrycznej.

minimalistyczny salon

Nowoczesny minimalistyczny salon

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz narodził się z secesji, która wprowadziła uproszczone kształty mebli, ograniczoną liczbę detali i dekoracji. Minimalizm poszedł jeszcze dalej, pozbywając się wszelkich dekoracji. Styl ten charakteryzuje się odejściem od stylu glamour i dużą liczbą przedmiotów. Nowoczesny salon w stylu minimalistycznym bez zbędnych detali będzie wyglądał niezwykle elegancko. Charakterystyczne dla tego stylu są także proste, geometryczne kształty mebli, niewielka ilość dodatków lub ich brak oraz ograniczona kolorystyka. Projektowanie wnętrz może wydawać się mało efektowne, zimne i bezosobowe, ale to błędne myślenie. Minimalistyczny salon można łatwo upiększyć, dodając miękkie tkaniny, kolorowe akcenty, które przełamią stonowane kolory, oraz wykorzystując naturalne materiały, takie jak drewno lub kamień.

Modny minimalistyczny wystrój salonu

Urządzając salon w stylu minimalistycznym, z pewnością pokochasz atmosferę harmonii i spokoju. Niewątpliwą zaletą pomieszczenia w stylu minimalistycznym będzie łatwość utrzymania porządku i czystości. Taka aranżacja wnętrza to świetna propozycja dla osób, które narzekają na brak czasu lub po prostu nie lubią długiego sprzątania. Jeśli obawiasz się zbyt chłodnego i sterylnego wystroju, możesz wprowadzić więcej akcesoriów w ciepłych, jasnych kolorach, które będą doskonale pasować do neutralnego tła salonu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, aby nie zepsuć harmonijnej prostoty wnętrza. Urządzając minimalistyczny pokój dzienny, należy pamiętać, aby zawsze stawiać na pierwszym miejscu jakość wybranych mebli i dodatków. W ten sposób osiągniesz wspaniały efekt i będziesz cieszyć się stylowym wnętrzem przez wiele lat.