single

Jaki regał do salonu wybrać?

Półki na książki i nie tylko: wybór regału do salonu

Regały w stylu vintage, regały otwarte i złożone systemy od podłogi do sufitu - oto jak wybrać regał do salonu, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i piękny. Nie zawsze możliwe jest stworzenie pełnej biblioteki domowej w mieszkaniu w mieście. Możesz umieścić swoje ulubione książki w salonie, gdzie nie będą one tylko przechowywane na półkach, ale staną się częścią wystroju i nadadzą pomieszczeniu przytulny charakter. W tym artykule mówimy, jak wybrać regał w salonie i jak wyeksponować półki na książki.

Cechy konstrukcyjne półki na książki 

Regał ma kilka cech konstrukcyjnych, które odróżniają go od innych regałów. Zawartość jest częściowo lub całkowicie widoczna - jeśli model ma drzwi, to często nie są one puste, lecz przeszklone. Innym popularnym wariantem jest otwarte półki na książki. Ma on wiele sekcji (standardowo 5-10, ale może być ich więcej), ponieważ jest przeznaczony do przechowywania dużej liczby woluminów. Stabilne, wytrzymałe półki, które utrzymają ciężar książek. Regały na książki różnią się pod względem konstrukcji:

Półki na książki według projektu

Modele wolnostojące we wszystkich rozmiarach i wzorach. Ich zaletą jest to, że można je w każdej chwili zmienić, dostępne są również wersje kompaktowe do małych pomieszczeń. Pasuje do każdego stylu, od stylu klasycznego po styl skandynawski. Wbudowane - zazwyczaj zajmują całą powierzchnię ściany od podłogi do sufitu. Są to złożone systemy, które mogą zawierać nie tylko półki, ale także wnękę na telewizor, zamykane szuflady, półki na naczynia, barek itp. Dużą zaletą jest niezawodność. Model do zabudowy nie stoi po prostu na podłodze, ale jest dodatkowo przymocowany do ścian i sufitu, co zapobiega ewentualnym upadkom. Najbardziej nowoczesnym typem jest typ modułowy. Mobilny i wielofunkcyjny - produkt składa się sam, jak zestaw budowlany, wybierając potrzebne elementy (moduły), które pasują do wielkości konkretnego pomieszczenia.

Kolejną różnicą konstrukcyjną jest obecność drzwi.

W zależności od obecności drzwi:
Zamknięte - klasyczne szafy z drzwiami. Przeszklenia są zwykle obecne: w górnej części (dolna część jest zarezerwowana na ukryte schowki) lub całkowicie. Regały otwarte to konwencjonalne regały składające się z pionowej ramy i poziomych półek. Są one dostępne we wszystkich rozmiarach. Główną zaletą jest szybki dostęp do potrzebnych rzeczy, a ponadto nie trzeba się martwić o przypadkowe rozbicie szklanych drzwi. Otwarte półki często mieszczą nie tylko książki, ale także dekoracje.
Kombinacja - ten typ jest najczęściej spotykany w systemach modułowych lub dużych systemach wbudowanych, w których połączono wiele różnych elementów. Część konstrukcji może być z drzwiami, a część może być otwarta. Lub odwrotnie: z frontami ślepymi i przezroczystymi.

Materiały

Drewno jest uważane za klasykę. Jest trwały, elegancki i łatwo dopasować go do każdego stylu wnętrza. Drewno tworzy ciepłe i przytulne wnętrze i zazwyczaj kojarzy się z kartkami książek. Do klasycznych lub neoklasycznych salonów pasują nielakierowane modele z przeszklonymi drzwiami; do nowoczesnych pomieszczeń można wybrać lakoniczne kształty i zarówno naturalną fakturę drewna, jak i dekoracyjne malowanie. Ciemne drewno w ciekawy sposób kontrastuje z jasnymi wnętrzami. Przy wyborze gatunku ważne jest, aby był on wystarczająco wytrzymały, aby utrzymać ciężar wszystkich przedmiotów, które zostaną umieszczone na półkach. Na przykład dąb, orzech, jesion i czereśnia są uważane za najbardziej niezawodne. Istnieją alternatywy dla naturalnego drewna, takie jak modele wykonane z płyt MDF lub płyt wiórowych. Ich powłoka zewnętrzna może imitować drewno lub być pomalowana na dowolny kolor. Z tych dwóch opcji płyta wiórowa kosztuje mniej, ale płyty niskiej jakości nie są przyjazne dla środowiska. Dlatego przy wyborze modelu innego niż drewniany należy zwrócić uwagę na cechy i jakość alternatywnych rozwiązań. Szafki są również wykonane z metalu. Najczęściej stosowanym materiałem jest aluminium, z którego wykonana jest rama, którą można zamknąć szklanymi drzwiami lub pozostawić otwarte półki. Popularne są modele łączone: metalowa podstawa i drewniane półki.

regał na książki

Jak dobrać wymiary regału do salonu?

Wymiary regału są ograniczone jedynie powierzchnią pomieszczenia i życzeniami właścicieli. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Wielkość produktu powinna być proporcjonalna do wielkości pomieszczenia. W małych pomieszczeniach sprawdzą się kompaktowe produkty z otwartymi półkami lub przezroczystymi szybami, dzięki czemu nie będą one sprawiać wrażenia ciasnych. W przestronnym pomieszczeniu dobrze wyglądają duże systemy z kilkudziesięcioma sekcjami, w których można zobaczyć całą bibliotekę. Jeśli system przechowywania książek ma ściany o pełnej wysokości i wysokie sufity, do górnych półek można dostać się za pomocą specjalnej drabiny bibliotecznej.
Oprócz wysokości i szerokości ważna jest także głębokość - najlepiej od 15 cm, tak aby na półkach zmieściły się książki o standardowym formacie. W przypadku książek wielkoformatowych należy rozważyć głębokość co najmniej 30-35 cm, aby zmieściły się na otwartym regale. 

Ustawienie regału we wnętrzu pokoju dziennego

W projekcie pokoju dziennego z regałem ważne jest jego usytuowanie, ponieważ jest to duży mebel, a w niektórych przypadkach to właśnie wokół niego budowane jest całe wnętrze. Oto główne opcje umieszczania.

Wzdłuż ściany

Jeśli masz dużo książek, małą biblioteczkę można umieścić wzdłuż ściany, aby ją zaakcentować. Aby nie czuć się zagraconym, a przestrzeń nie została "zjedzona" przez puste fronty, wybierz modele z otwartymi półkami lub modele łączone. Jeśli są drzwi, należy upewnić się, że mają przezroczyste szyby. Otwarte regału pomagają na lepsze wyeksponowanie pamiątkowych zdjęć, czy innych dekoracji. 

Dwie szafki symetrycznie

Popularną techniką jest umieszczenie dwóch bliźniaczych półek rozmieszczonych symetrycznie względem środka kompozycji. Może to być telewizor, kominek, duży obraz lub inny duży element. Taki układ jest często spotykany w klasycznych wnętrzach, gdzie symetria jest koniecznością. Fotele można ustawić równolegle z tymi szafkami, tworząc grupę sof przy ścianie z biblioteką. Ta opcja jest również dobra do małych pomieszczeń, w których masywny regał na książki wyglądałby zbyt nieporęcznie, a potrzebna jest duża ilość miejsca do przechowywania książek.

salon z książkami

Regał do salonu w rogu 

Jeśli masz mały salon, wykorzystaj narożniki. W sklepie można znaleźć lekkie szafki narożne lub wykonać je na zamówienie, które zmienią niewygodną pustą przestrzeń w użyteczne miejsce, nie powodując zagracenia pomieszczenia. Taki układ może być odpowiedni dla przestronnego pomieszczenia - jeśli masz duży księgozbiór i potrzebujesz tylko jednej ściany, aby go pomieścić, możesz na przykład stworzyć mini bibliotekę. Masywny regał na książki może uzupełniać fotel do czytania z miejscowym oświetleniem. Można dodać stolik i kilka puf, aby stworzyć całe miejsce do siedzenia.

Półki na ksiazki we wnęce

Piękne regały na książki w salonie uzyskuje się w niszach - z reguły umieszcza się na nich otwarte półki, na których można ułożyć ulubione książki wraz z innymi dekoracjami: statuetkami, świecami, zegarami itp. Nisze mogą być albo jedną dużą niszą, albo dwiema lub trzema małymi. W takim przypadku, podobnie jak w drugim schemacie, uzyskuje się smukły, symetryczny układ.