single

Obrazy w salonie - stylowy dodatek do salonu

Jaki jest właściwy sposób dopasowania obrazu do wnętrza?

Uwielbiamy chodzić na wystawy sztuki klasycznej i nowoczesnej. Zamieszczamy muzealne selfie i na wszelkie sposoby staramy się pokazać z jak najlepszej strony - piękniejszej, bardziej inteligentnej, odnoszącej sukcesy, bardziej kulturalnej. Chcemy, aby nasze dzieci miały trzy lata i znały już nazwiska sławnych artystów, znały trzy języki obce i były gotowe do pójścia do szkoły. Ogólnie rzecz biorąc, kontekst kulturowy w rodzinie, w naszym domu i w naszym środowisku jest mile widziany. Ale kiedy przychodzi do wyboru obrazu do naszego domu, jesteśmy zupełnie zagubieni. W tym artykule przedstawię 4 wskazówki, 4 praktyczne porady - jak wybrać obraz do wnętrza. Wchodzimy więc do pokoju, w którym chcemy umieścić obraz. Postaraj się postrzegać wnętrze swojego domu w sposób abstrakcyjny i obiektywny. Ruszamy!

1. Wybór obrazu pasującego do stylu wnętrza

Aby ułatwić zadanie tym, którzy nie wiedzą zbyt wiele o stylach wnętrz, podzielę je na dwie duże grupy: Nowoczesne wnętrza. Na przykład: mid-century modern, minimalizm, loft, neoklasycyzm. Oraz konserwatywny. Jej przedstawiciele to m.in. mroczna klasyka i styl country. Co pozwala nam zrozumieć styl wnętrza? Każdy przedmiot, który chcesz dopasować do istniejącej przestrzeni życiowej (wazon, dywan czy dzieło sztuki), musi harmonizować stylistycznie z tym, co już znajduje się w pomieszczeniu. Przedmiot, który wypada z mody, będzie wyglądał nie na miejscu. Zrozumienie, czy wnętrze jest nowoczesne czy konserwatywne, pomoże Ci wybrać odpowiedni obraz do danego pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest nowoczesne, zwrócimy uwagę na abstrakcję, sztukę awangardową i konceptualną. Jeśli wnętrze jest konserwatywne, będziemy oglądać sztukę realistyczną (pejzaże, martwe natury, portrety), impresjonizm, a być może także dzieła awangardowe. Jak to zwykle bywa, od wszystkich reguł są wyjątki. Granice, które wyznaczyliśmy, pomagają nam na początku. Ale im większe mamy doświadczenie i im pewniej czujemy się w środowisku artystycznym, tym częściej łamiemy zasady. Oto dwa przykłady. W pierwszym przypadku do klasycznego wnętrza wybrano nowoczesny obraz. W drugim obraz akademicki jest zawieszony w nowoczesnym biurze. W pierwszym przypadku obraz, wraz z designerskim, przezroczystym krzesłem i materiałami dekoracyjnymi, świadczą o tym, że właściciel jest osobą o nowoczesnych poglądach, dla której równie ważne jest utrzymanie więzi z historią swojej rodziny, jak i jej rozwój w obecnych czasach. W drugim przypadku krajobraz daje biuru poczucie stabilności. Może to być również osobista preferencja właściciela biura, który jest pewny siebie i swoich wyborów.

obrazy na ścianie

2: Zdecyduj, co chcesz uzyskać z obrazka i jaki kolor chcesz uzyskać.

Idealne dopasowanie koloru i przestrzeni to drugi krok w podejmowaniu decyzji o tym, jak dopasować obraz do wnętrza konkretnego pomieszczenia. Pierwszym krokiem jest określenie podstawowych, uzupełniających i akcentujących kolorów wnętrza. Kolor podstawowy to ten, który jest wyraźnie dominujący (70-80%). Z reguły jest to kolor ścian. Kolor uzupełniający zajmuje 15-20%. Może to być kolor wyposażenia wnętrza, dużych mebli (kanapa, fotel, szafa itp.). Kolor akcentowy to taki, który zajmuje nie więcej niż 5%, zazwyczaj jest to kolor drobnych dekoracji. Na przykład, możesz zastosować trio: "jasnoszary, marsala, złoty" lub "jasnobeżowy, czekoladowy, turkusowy", lub dowolną inną kombinację, która występuje w Twoim pokoju. W powyższym przykładzie obraz Studio 30 stanowi wsparcie dla monochromatycznego wnętrza w kolorze taupe, w którym nie ma ani jednego elementu jasnego koloru. Drugim krokiem jest określenie oczekiwań wobec obrazu. Obraz może wspierać główny kolor wnętrza. Może też stać się elementem łączącym, łączącym kolory uzupełniające i/lub akcentujące. Niezależnie od tego, czy wnętrze jest monochromatyczne, czy utrzymane w żywych barwach, obraz może uspokoić lub dodać napędu. Na naszej stronie internetowej dostępna jest opcja podglądu online. Przefiltruj obrazy w katalogu według kolorów i przymierz je do zdjęcia swojego pokoju. Wykonaj ten test najpierw na obrazach w głównych kolorach wnętrza, a następnie w kolorach akcentujących i uzupełniających. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji w tej sprawie, można przeprowadzić eksperyment. Weź coś jasnego (sukienkę, płaszcz, obrus) i powieś to na ścianie, na której planujesz umieścić obraz. Wyjdź z pokoju i wróć do niego. Czy ten kolor wygląda obco? Albo odwrotnie, czy pokój ma świeży rumieniec? Eksperymentuj z przedmiotami w głównych kolorach wnętrza. W tym przykładzie odpowiednio dobrany obraz do wnętrza dziecięcego łączy podstawowy beż, uzupełniający grafit i akcent czerwieni, stając się jasnym punktem, który natychmiast przyciąga uwagę. Radzę eksperymentować z kolorami monochromatycznymi (beże, szarości, czerń i biel). Można wybrać obrazy monochromatyczne z katalogu i wypróbować je w Internecie. Szary to wyjątkowy kolor. Powstaje w wyniku połączenia kolorów podstawowych i może być spójnym elementem wnętrza, którego brakowało.

3. zdecyduj, gdzie umieścić obrazek

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, gdzie umieścić obraz. Jaka jest pierwsza rzecz, na którą zwracasz uwagę po wejściu do pomieszczenia? Spróbuj zauważyć, jak Twój wzrok wędruje po pokoju, w których miejscach się zatrzymuje. Takie miejsca są głównymi pretendentami do tytułu posiadacza obrazu. Gdzie w pokoju znajduje się miejsce spoczynku? W biurze może to być wygodny fotel, w salonie - duża sofa, a w jadalni - miejsce przy stole. Ustaw obraz tak, aby można go było wygodnie oglądać z miejsca siedzącego. Od tego zależy m.in. wysokość umieszczenia. Na przykład użytkownik musi mieć możliwość wygodnego oglądania pracy bez pochylania głowy. Należy pozostawić wolną przestrzeń wokół obrazu i unikać umieszczania go zbyt blisko mebli. Zawsze zostawiaj trochę powietrza wokół obrazu! Zamiast wieszać ją na komodzie, biurku lub nawet na podłodze, jeśli jest duża! Jeśli chodzi o oświetlenie, oto krótka wskazówka: obrazy nie lubią bezpośredniego światła słonecznego, ale lubią oświetlenie ledowe. O oświetleniu obrazów pisaliśmy w osobnym artykule, a na jego końcu znajdziesz wskazówki, jak wybrać odpowiednie oświetlenie dla swojego obrazu.

4. podjęcie decyzji o wielkości obrazu

Ostatnim krokiem w naszym poradniku, jak prawidłowo dobrać obraz do wnętrza, jest wybór jego rozmiaru. Jeśli styl i kolorystyka są idealne dla Ciebie, ale obraz jest za mały, to nie jest to Twój wybór. Częstym błędem popełnianym w przypadku obrazów jest wybór niewłaściwego rozmiaru. W większości przypadków należy wybrać jak największą lokalizację. Szerokość obrazu powinna wynosić około ¾ długości mebla znajdującego się nad nim. Na przykład, obraz jest planowany nad konsolą. Długość konsoli wynosi 120 cm, a po pomnożeniu jej przez 3/4 otrzymujemy 90 cm. Oznacza to, że szerokość obrazu nad tą konsolą powinna wynosić około 90 cm. Albo długość sofy wynosi 240 cm, a po pomnożeniu jej przez ¾ otrzymujemy 180 cm. Oznacza to, że obraz nad sofą powinien mieć mniej więcej taką długość. To jest to! Dlaczego nie napiszę o fabule, znaczeniach, pomyśle? Co można, a czego nie można umieszczać w pokoju dziennym, sypialni, przedpokoju, gabinecie? Które obrazy są właściwe, a które niewłaściwe? Ponieważ nie ma żadnych zasad. Albo raczej: "Twój dom, twoje zasady". Aby ułatwić Ci poruszanie się po naszej stronie, umieściliśmy już zdjęcia w naszym katalogu na półkach, stosując filtry: według stylu wnętrza, według koloru, według rozmiaru. Ciesz się swoim wyborem!