single

Salon w stylu vintage - jak go urządzić?

Salon w stylu vintage

Czym jest vintage i dlaczego jest wciąż aktualny? Meble vintage to meble z ubiegłego wieku, które można doskonale wkomponować we wnętrza nowoczesnych mieszkań. Istnieje wiele możliwości: naprawdę stare meble kupione w specjalistycznych sklepach lub na targach, meble nabyte jako spadek lub postarzane a'la vintage. Możesz w pełni urządzić swoje mieszkanie w stylu vintage, a możesz zwrócić uwagę tylko na drobne detale lub z powodzeniem uzupełnić nowoczesny wystrój o oryginalne skrzynie, kufry, zegary. Styl vintage dobrze komponuje się z nowoczesnym eklektyzmem, stylem rustykalnym, a nawet loftowym. Jak zatem harmonijnie połączyć funkcjonalizm współczesności z trendami ubiegłego wieku? 

Vintage, tak dobrze znane wszystkim.

Klasyczny vintage to pastelowe kolory, raczej stonowany, przyjemny schemat. Jak już wspomnieliśmy, można to zrobić w całym mieszkaniu. W pokoju dziennym znajdą się miękkie sofy, być może z motywami kwiatowymi, dywan w stylu vintage, lampy, obrazy lub ramki z licznymi zdjęciami. 

salon vintage

Najważniejsze rzeczy w stylu vintage

Ważnym i popularnym elementem w stylu vintage jest drewno, które jest wykorzystywane zarówno jako wykładzina podłogowa, jak i główny materiał na stół, szafki, małe stoliki kawowe. Oprócz drewna można również eksperymentować z tapetami, zasłonami i drobnymi dekoracjami.

Nowe trendy

W czasach powojennych płaskie wzornictwo nieco się zmieniło, a jasne kolory dosłownie wdarły się do wnętrz. Czasami naśladując lub powtarzając styl vintage, projektanci stosują pewne schematy kolorystyczne charakterystyczne dla danej epoki.

Co to jest styl retro?

Styl retro pojawił się tuż po wojnie. Ludzie potrzebowali odrobiny blasku i pozytywności. Dlatego też retro, nie tylko w Polsce, charakteryzuje się ciekawymi kombinacjami kolorów, nieoczekiwanymi odcieniami i krzykliwymi liniami. Można tu znaleźć różne sowieckie plakaty, obrazy i fotografie stylizowane na tamtą epokę. 

Ewolucja stylu retro

Nowszy wygląd retro jest nieco zmodyfikowany i powraca do naturalnych kolorów i odcieni. Sofy i fotele również ulegają przeobrażeniu, stają się wygodniejsze i bardziej tapicerowane. Najbardziej aktualnym rozwiązaniem dla podłóg jest nadal drewno, jak w nowoczesnych, minimalistycznych, skandynawskich wnętrzach

Styl avant-garde

Szczególnie interesujące są meble z okresu rosyjskiej awangardy, charakteryzujące się niezwykłymi kształtami, zestawieniami niekonsekwentnych, łamanych linii i żywych akcentów. Wszystko to można doskonale wkomponować w nowoczesne wnętrze. Warto powiedzieć, że jakość wyprodukowanych mebli była dość wysoka, więc krzesła, fotele i stoły w salonie będą służyły przez długi czas. 

Pojedyncze sztuki

Czasami w salonie można umieścić kilka zabytkowych mebli lub elementów dekoracyjnych - sofę, fotele, stolik kawowy, komodę, zabytkowe przedmioty z innych krajów lub kultur, takie jak perskie dywany lub otomany.

Mieszanka stylów

W dzisiejszych czasach trudno jest określić, jaki styl panuje w danym pomieszczeniu. Wnętrza salonów można mieszać i dopasowywać, a osoby, które nie znają stylu vintage, nie dostrzegą wartości niektórych elementów wystroju. Dlatego vintage nie wygląda już jak stara komoda babci, ale świetnie pasuje do współczesnych realiów. 

jasny salon

Salon w stylu vintage - dlaczego?

Po co więc komplikować sobie życie i tracić czas na szukanie starych mebli, które mogą być znacznie droższe niż funkcjonalne i nowoczesne? Dlaczego warto urządzić salon w stylu retro? Po pierwsze, pragnienie oryginalności. Bez wątpienia Ikea produkuje świetne meble, ale czasami niesamowite i piękne przedmioty z przeszłości nadają salonowi naprawdę interesującą atmosferę. Po drugie, miłość do stylu vintage. A w salonie nie mogło to nastąpić w lepszym momencie. Po trzecie, oddaj hołd przeszłości. Jeśli odziedziczyłeś po krewnych meble w stylu vintage, to zbrodnią jest nie wykorzystać ich w swoim salonie. 

Gdzie kupić meble vintage?

Przede wszystkim w sklepach z meblami vintage. Mogą to być małe sklepy, sklepiki, magazyny, miejsca specjalizujące się w lampach, przedmiotach dekoracyjnych, a także same meble, radzieckie vintage lub europejskie. Istnieją również pchle targi, targi vintage oraz ulice sztuki nowoczesnej, na których sprzedaje się odnowione stoły, krzesła, ławy i komody. W niektórych miastach istnieją nawet słynne sklepy z meblami vintage, które przyciągają koneserów z całego świata, jak na przykład w Stambule.