single

Aranżacja małego salonu - porady i wskazówki

Jak urządzić mały salon: inspiracje.

Mały pokój dzienny to problem, jeśli masz ekspansywny charakter. Jak sprawić, aby pomieszczenie było wygodne do zabawy, piękne i niezapomniane? Oto kilka podstawowych zasad, pomysłów i wskazówek od profesjonalistów. Mały salon nie jest łatwym pomieszczeniem do umeblowania. Powinien być piękny, stylowy, wygodny dla gości i łatwy do czyszczenia. Aby uzyskać oszałamiający efekt, przy podejmowaniu każdej decyzji należy kierować się dwiema podstawowymi zasadami: uwzględniać wymiary i nie komplikować spraw. Wystarczy je wymienić: ciemne, nasycone kolory, matowe powierzchnie i zbyt duże meble sprawiają, że przestrzeń wydaje się mniejsza. Proste linie sprawiają, że pomieszczenie nie wygląda gładko, lecz niewygodnie. Minimalizm i porządek powiększają optycznie pomieszczenie, ale przepełnienie i bałagan mogą powodować uczucie klaustrofobii.

Poszerzanie przestrzeni

Brak miejsca to powód, dla którego powierzchnie pionowe powinny stać się priorytetem. Wysokie, wąskie szafki optycznie powiększają pomieszczenie i dają więcej miejsca do poruszania się. A jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiar, zbyt duży ekran telewizyjny nie jest rozwiązaniem, podobnie jak masywne meble czy ogromny żyrandol. Innym sposobem na wizualne zmaksymalizowanie przestrzeni jest zaakcentowanie przyległych obszarów jasnymi akcentami lub otwartymi półkami umieszczonymi strategicznie w miejscu, gdzie salon przechodzi w jadalnię lub, na przykład, w loggię.

Schemat kolorów

Zapewne wiesz, że jasne kolory podkreślają przestrzeń - wybierz biel, jasną szarość, kolory pastelowe. Jeśli jednak podoba Ci się jakiś inny kolor, pomaluj nim wszystkie ściany, nie łącz go z innymi barwami, tak aby oko obserwatora widziało cały pokój naraz. Ogólna złożoność schematu kolorystycznego sprawi, że goście, rozglądając się po salonie, będą się potykać o przejścia między kolorami, a przecież chcesz, aby wrażenie było jednolite, a nie fragmentaryczne.

Podłoga w salonie

Bez względu na to, jaką podłogę wybierzemy, ważne jest, aby jej wykończenie było spójne w całym pomieszczeniu. Drewno wygląda świetnie - wąskie paski parkietu tworzą wizualnie powiększającą się przestrzeń. Dywan powinien pokrywać większą część podłogi - niewielka powierzchnia sprawi, że poczujesz się ciasno.

jasny salon

Wybór mebli

Meble w małym pokoju nie powinny zajmować zbyt wiele miejsca. Wybieraj wydłużone sylwetki, lekkie, przezroczyste materiały, błyszczące powierzchnie. Oczywiście najlepiej, jeśli elementy wyposażenia mają więcej niż jedną funkcję - stolik z wbudowanymi półkami i sofa z szufladą do przechowywania zaoszczędzą Ci wysiłku przy dekorowaniu. Warto rozważyć umieszczenie dużego lustra w salonie, aby dodać światła i przestrzeni. Nie komplikuj też zbytnio okien - niech nic nie zasłania światła.

Wybór luster

Lustra są przyjaciółmi małych przestrzeni. Ważne jest jednak, aby umieścić je we właściwy sposób. Na przykład denerwujące jest wpadanie na własne odbicie, gdy idzie się za róg. Lustra w ościeżach okiennych są ciekawym pomysłem, ponieważ wpuszczają więcej światła. Można je wykorzystać do powiększenia szafek bibliotecznych lub do wyeksponowania ciekawych elementów dekoracyjnych. Jeśli zdecydujesz się na zamontowanie dużego lustra w salonie, upewnij się, że nie będzie ono odbijać np. wieszaka na ubrania w przedpokoju lub bałaganu w sypialni. Dobrze, jeśli odzwierciedlają widok za oknem lub piękny obraz do salonu.

Właściwe oświetlenie salonu

Pomyśl o kilku źródłach światła - lampy podłogowe nie powinny zajmować zbyt wiele cennego miejsca na podłodze, a żyrandole sufitowe często wypełniają małą przestrzeń zbyt okrutnym, jasnym światłem. Najlepszym rozwiązaniem są kinkiety i małe lampy stołowe. Nawet w małym salonie można wyeksponować kilka stref, także za pomocą światła. Dla każdego z nich warto opracować scenariusz oświetlenia. Na przykład niski abażur na stole, wysokie lampy w strefie kominka i kinkiet z eleganckim abażurem nad miejscem do czytania.