single

Sofa do salonu - jak wybrać odpowiednią?

Jaka sofa będzie odpowiednia dla Ciebie?

Planujesz zakup nowej sofy? Jego wygląd nie jest najważniejszą rzeczą w jednym z najbardziej podstawowych elementów wnętrza salonu... Czy chcesz kupić nową sofę? Wygląd nie jest najważniejszą rzeczą w jednym z głównych elementów wyposażenia salonu.... Oto kilka wskazówek, jak wybrać właściwą sofę do siedzenia lub leżenia i jak zapewnić jej jak najdłuższe życie. 

1. Styl życia

Wybierając sofę, należy pamiętać o tym, w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Zwróć uwagę na to, czy siedzisz półleżąco na kanapie, czy też siedzisz w pozycji pionowej (np. przy stole). Ma to wpływ na wybór sofy. Jeśli używasz sofy jako kanapy i lubisz siedzieć wieczorem przed telewizorem, wystarczy Ci miękka, puszysta sofa z dużą ilością poduszek. Jeśli siedzisz na sofie z prostymi plecami, potrzebujesz sofy, która jest twarda, z twardymi poduszkami w pozycji pionowej i ewentualnie drewnianymi podłokietnikami.

2. Komfort

Gdy zapytasz sprzedawcę w sklepie meblowym: "Która sofa jest najwygodniejsza?", prawdopodobnie pokaże Ci kanapę, która w żaden sposób nie jest na sprzedaż... Pamiętaj, że pojęcie komfortu jest subiektywne. Z zakupioną sofą będziesz musiał mieszka" przez długi czas, więc zdaj się na swoje poczucie komfortu, a nie na konsultanta w sklepie.

3. Tył kanapy

Oparcie sofy może być pełne lub składać się z kilku pionowych poduszek. Kompozytowe oparcie nadaje sofie bardziej nieformalny wygląd. Z drugiej strony nie zawsze jest to niezbędne. Każdą sofę można przykryć kocem lub plecionką, a wtedy "zagra" ona we wnętrzu w nowy sposób. Jeżeli wybrałeś sofę z oparciem segmentowym, pamiętaj, że poduszki trzeba okresowo czyścić i prać. Pokrowce można nawet prać w pralce. 

4. Rama

Podstawa sofy, czyli rama, jest zazwyczaj wykonana z drewna bukowego lub brzozowego. Są to podobne rodzaje drewna, trwałe i niezawodne. Rama jest pełna lub wykonana z części. Lite drewno jest ze zrozumiałych względów droższe. Ale też dłużej się utrzymuje. Najtrwalsze są ramy dębowe. Ramy metalowe raczej nie powinny być używane w domu; takie sofy są bardziej odpowiednie do biura. W każdym razie stelaż sofy będzie służył dłużej, jeśli będzie używany z zachowaniem ostrożności (bez skakania!).

5. Sprężyny lub pianka

Podstawowym wypełnieniem "siedziska" sofy są sprężyny lub pianka poliuretanowa. Błędne jest przekonanie, że sofy sprężynujące są lepsze. Do wiosennego "wypchania" sofy potrzebna jest duża i masywna podstawa, która nie zmieści się na małej sofie, jeśli taka jest potrzebna ze względu na wnętrze. Ponadto, z czasem sprężyny mogą się "wypiąć". Sofy na sprężynach są odpowiednie dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, którym lekarze zalecają siedzenie na twardych powierzchniach. Z drugiej strony, pianka poliuretanowa jest syntetyczna, a wiele osób nie lubi takich właściwości w swoich mieszkaniach. Syntetyczna wyściółka jest zbyt miękka. Najlepszym wyborem jest sofa z połączeniem kilku warstw wypełnień syntetycznych: twardej podstawy poliuretanowej od wewnątrz i miękkiego materiału powyżej.

biała sofa

6. Tapicerka

Wiele osób uważa, że sofy skórzane nie nadają się do wnętrz mieszkalnych. Z drugiej strony skóra jest jednym z najbardziej trwałych i bezpretensjonalnych materiałów. Jednak właściwości materiałów syntetycznych stale się poprawiają, w szczególności dostępne są obecnie sofy z tapicerką z mikrofibry. Jeden z najdroższych naturalnych materiałów tapicerskich, szenil, jest uważany za materiał luksusowy na równi ze skórą. Najlepszym rozwiązaniem są sofy tapicerowane gobelinami. Oprócz włókien naturalnych zawiera włókna syntetyczne i jest impregnowana impregnatem hydrofobowym. Ważne jest, aby sofa miała zamek błyskawiczny na tapicerce lub zdejmowane pokrycie, co umożliwi pranie i wietrzenie jej wnętrza.

7. Mechanizmy

Jeśli planujesz używać sofy jako łóżka, musi ona być rozkładana. Mechanizm kanapowy, który jest najbardziej znany wszystkim Polakom, to przycisk kanapowy. To jest klasyka. Wadą tego rozwiązania jest to, że dwie osoby będą spały naprzeciwko siebie i będą musiały przez cały czas odsuwać się od ściany. "Sofa Eurofold lub sofa click-and-lock to odmiana sofy rozkładanej (oparcie ma kilka pozycji do mocowania). "Francuski regał na książki" - aby rozłożyć taką sofę, należy pociągnąć siedzisko za nogi. Nogi powinny być solidne, ponieważ mogą się wyginanić. Mechanizm wysuwania zapewnia więcej miejsca do spania. Ta sofa nadaje się jednak tylko do dużego pomieszczenia, bo po rozłożeniu zajmuje dużo miejsca. 

8. Myślenie

Dumkas to poduszki policzkowe - niezastąpieni pomocnicy w tworzeniu komfortu. Rozrzucone na sofie pierogi nadają jej wyrafinowany i przytulny charakter. Nowoczesne syntetyczne wypełnienia poduszek, takie jak kulki piankowe lub holofiber, wymagają bardziej "sztywnego" ułożenia osoby na sofie. Wypełnienia naturalne - puch - są bardziej miękkie i sprawiają wrażenie, jakby się w nie zapadało. Puch może być drażniący dla alergików. W każdym razie po zakupie sofy poduszki należy od czasu do czasu spulchnić i wytrzepać. Wówczas będą one trwalsze i zachowają swój pierwotny kształt.

9. Trendy

Projektanci wnętrz sugerują zakup sof w neutralnych kolorach i pastelowych odcieniach. Tę sofę można obłożyć poduszkami lub kapami. Twoja sofa zawsze będzie pasować do każdego wnętrza. A na "prostą" sofę zawsze można zamówić nowy pokrowiec.

10. Umieszczenie w pomieszczeniu

Wielu projektantów twierdzi, że pracę nad projektem należy rozpocząć od największego elementu w pomieszczeniu, którym często jest sofa. Dopasuj do niego wszystkie inne elementy. Aby ocenić, jak sofa będzie wyglądać w pomieszczeniu, należy rozłożyć jej kontury na gołej podłodze z gazet. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wielkość sofy po rozłożeniu - czy masz wystarczająco dużo miejsca. Sofy narożne do salonu sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Przed zakupem należy zmierzyć szerokość i wysokość wszystkich otworów drzwiowych, przez które firma transportowa będzie przenosić kanapę. Szkoda, jeśli dobra sofa nie zmieści się w drzwiach wejściowych.

kanapa

Jak sprawdzić jakość sofy

Jeśli nie jesteś ekspertem w branży meblarskiej, nie czuj się źle. Meble tapicerowane wysokiej jakości można rozpoznać po kilku znakach.

Wygląd kanapy

 • Najlepsza tkanina tapicerska to tkanina wytrzymała, odporna na zużycie, która nie pozwala brudowi wniknąć we włókna (sprawdź w katalogu tkanin, jaki jest jej kolor i faktura). Dobrym rozwiązaniem jest flok, gobelin, szenila, imitacja zamszu i mikrofibra. Niektóre materiały są dostępne ze specjalnymi impregnacjami, które nie przepuszczają wilgoci (teflon, Scotchgard) lub mają strukturę barierową (flok, gabardyna). W każdej wersji tapicerki za optymalne uważa się połączenie włókien naturalnych i sztucznych w materiale. W drogich modelach koszt tkaniny może wynosić nawet 75% ceny sofy. 
 • Zastosowanie tkanin technicznych na tylnej części oparcia jest dozwolone tylko w modelach z najniższej półki.
 • Szwy na tkaninach tapicerskich muszą być równe, bez wystających nitek, a ściegi muszą być tej samej wielkości.
 • Tapicerka musi być dobrze naciągnięta, równomiernie i odpowiednio zabezpieczona.
 • Spoiny między elementami mebli nie mogą być zbyt duże (najlepiej około 5 mm).
 • Wszystkie elementy mocujące są w tym samym kolorze, są solidnie zamocowane i sprawnie działają.

Projekt sofy

 • Ramy. Najtrwalsze i najbardziej niezawodne są konstrukcje metalowe i drewniane (dąb, buk, mahoń), a najtańsze - z płyt wiórowych, ale takie ramy powinny być pokryte powłokami ochronnymi i mocowane za pomocą śrub lub połączeń na pióro i wpust.
 • Wypełnienie. Jeśli potrzebujesz ortopedycznej sofy do codziennego spania - najlepiej wybrać model z materacem sprężynowym lub na bazie lateksu, w modelach przeznaczonych do rekreacji i hotelarstwa - odpowiednia będzie pianka o dużej gęstości.
 • Wybór mechanizmu przekształcania zależy również od przeznaczenia (jak wspomniano wcześniej) i jest ważny dla tych, którzy będą używać sofy jako łóżka w sypialni. Najbardziej niezawodne i "wytrzymałe" na częste zmiany pozycji leżącej będą euroskrzynie, teczki i akordeony. Bardzo dobrym wyborem do codziennego użytku będzie również Konrad, jakościowo prawie tak dobry jak materace ortopedyczne. Przed zakupem należy kilkakrotnie osobiście przetestować mechanizm składania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego jakości (usterki, nietrwała konstrukcja, niewystarczająco płynne działanie), lepiej wybierz inny model.
 • Dodatkowe funkcje. Wnęki i szuflady do przechowywania rzeczy, bary ze stolikami powinny być łatwe do otwierania/rozkładania/rozsuwania (spróbuj zrobić to sam kilka razy), pojemne i wygodnie zlokalizowane.
 • I ostatnia rada, nawet jeśli masz ograniczone środki finansowe, nigdy nie kupuj zbyt tanich sof, ponieważ nie bez powodu słynny aforyzm barona Rothschilda "Nie jestem tak bogaty, aby kupować tanie rzeczy" stał się tak popularny i aktualny w każdym czasie. Tania sofa nie przetrwa długo, ponieważ jest wykonana z materiałów niskiej jakości, a za rok lub dwa będziesz musiał ponownie wydać pieniądze na zakup nowych mebli.