single

Sofa narożna w salonie

Funkcjonalna goscinność - wnętrze salonu z sofą narożną 

Projekt pokoju dziennego z narożnikiem we wnętrzu to sposób na zaaranżowanie przestrzeni z maksymalnym wykorzystaniem i wygodą.

Zalety sof narożnych

Przy całej różnorodności modeli mebli tapicerowanych, sofy narożne cieszą się szczególnym zainteresowaniem kupujących ze względu na szereg oczywistych zalet:

 • Pozwala on pomieścić więcej osób niż w przypadku wersji prostej. Nawet przy niewielkich wymiarach konstrukcja sprzyja komfortowi.
 • W większości przypadków jest to system modułowy, co oznacza, że można łatwo zmieniać kształt, rozmiar i kąt nachylenia konstrukcji w zależności od potrzeb.
 • Prawie każdy taki mebel posiada system przechowywania. Mogą to być szuflady na bieliznę, a także różnego rodzaju półki, stoliki, a nawet lodówki barowe w podłokietnikach lub module narożnym.
 • Często sofy narożne mają wbudowany system transformacji, co oznacza, że można je również wykorzystać jako łóżko, co zawsze jest przydatne.
 • Różnorodność opcji jest tak duża, że nie ma ryzyka stworzenia banalnego wnętrza z sofami narożnymi. Wybór koloru, tapicerki i rozmiaru sprawi, że będzie to dzieło autorskie.

Rodzaje sof narożnych

W zależności od kształtu zewnętrznego, istnieje kilka rodzajów modeli narożników:

 1. Modele w kształcie litery L. Jest to najbardziej standardowa wersja mebla, stąd też nazwa "narożnik". Wystająca część może mieć oparcie i podłokietnik lub nie mieć ich wcale i stanowić przedłużony moduł siedzący.
 2. Kształt litery U jest przeznaczony do większych przestrzeni i dla tej samej firmy. Wygodna rozmowa na tym modelu jest gwarantowana. Jeśli sofa jest wystarczająco duża, można obok niej postawić stolik do spożywania kolacji lub mały stolik kawowy, np. do gier planszowych.
 3. Modele w kształcie litery C wymagają miejsca do wygodnego siedzenia i użytkowania. Zaokrąglone kształty będą wyglądać odpowiednio wzdłuż ścian o podobnym kształcie, okien wykuszowych lub na środku dużego pomieszczenia.

Rozmiar sofy narożnej

Wbrew powszechnej opinii, sofy narożne we wnętrzu nie zawsze są nieporęczne. Często w małych pomieszczeniach pozwala zaoszczędzić miejsce i zwiększyć jego użyteczność, ponieważ eliminuje potrzebę dodatkowych miejsc do siedzenia - foteli, puf, kanap. Łatwo jest znaleźć narożnik odpowiadający Twoim potrzebom. Systemy modułowe doskonale sobie z tym radzą. Jeśli trzeba zaprojektować dużą przestrzeń, potrzebne będą przestronne meble tapicerowane dla dużych pomieszczeń.

Jak określić rozmiar?

Zanim kupisz sofę, musisz najpierw dobrać jej rozmiar. Oprócz zwykłego pomiaru ścian, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

 • Ustawiając sofę w pokoju dziennym, należy zapewnić do niej swobodny dostęp. Pamiętaj, że potrzebujesz co najmniej 60 cm na swobodne przejście osoby między meblami. Ustaw sofę i fotel, stolik kawowy lub regał, uwzględniając odległość między nimi.
 • Każdy z obecnych potrzebuje 50 cm powierzchni, aby wygodnie usiąść. Jeśli masz dużą rodzinę, prawidłowo oblicz wymiary mebli, w przeciwnym razie wspólne spędzanie czasu stanie się problematyczne.
 • Siedzenie powinno odpowiadać Twoim preferencjom. Niektóre rodziny lubią głębokie, miękkie siedzenia, inne wolą twardszą podstawę i wysokie zagłówki.
 • Należy rozważyć wielkość sofy w stosunku do wielkości pomieszczenia. Sofa o zbyt imponujących rozmiarach, nawet jeśli można ją zamontować, będzie niewygodna i nieporęczna, natomiast sofa o skromnych rozmiarach może rzucać się w oczy swoją nieistotnością.

jasny narożnik

Rodzaje modeli narożników rozkładanych 

Transformator z funkcją spania jest niezbędny, jeśli używasz sofy zamiast łóżka. Należy zwrócić szczególną uwagę na niezawodność systemu, trwałość tapicerki i właściwości ortopedyczne materaca. Nawet jeśli nie planujesz regularnie używać go do spania, pomyśl o tym, by mieć go na wszelki wypadek. Oprócz standardowych i dobrze znanych systemów - akordeon, clickety-clack, eurolight - dostępne są również nowe rozwiązania techniczne.

 • Napęd elektryczny. Nie trzeba wkładać żadnego wysiłku, aby rozłożyć łóżko. Wystarczy użyć pilota zdalnego sterowania.
 • Mechanizm potrójnej transformacji: sofa-łóżko-komoda. Dzięki temu nawet w niewielkim pomieszczeniu można zapewnić maksymalną funkcjonalność mebla.
 • Mechanizm nożycowy. Ramię obrotowe w meblach tapicerowanych jest wyposażone w kółka i specjalny zaczep. W ten sposób sofa w ciągu kilku sekund zamienia się w pełne łóżko podwójne. Jeżeli system obrotowy jest wyposażony w obie części, jednym z wariantów transformacji jest sofa prosta.

Wygoda systemów modułowych jest trudna do przecenienia. Uzupełniaj je i przekształcaj zgodnie z własnym gustem i sytuacją.

Jak rozmieścić narożnik w pokoju?

Aranżacja pokoju z sofami narożnymi to poważna sprawa. Oprócz harmonijnej aranżacji wizualnej nie powinna na tym ucierpieć funkcjonalność i komfort użytkowania mebla.

W przestronnym pokoju dziennym

Może się wydawać, że w dużych pomieszczeniach meble można ustawiać według własnego uznania. Jednak właśnie w takich przypadkach należy podejść do sprawy ze szczególną ostrożnością. W kuchni i salonie sofę należy ustawić na styku tych obszarów funkcjonalnych. W tym przypadku zapewni on kompetentny podział przestrzeni.
Meble można ustawić w centralnej części przestronnego salonu jako jasny akcent.
Ustawienie narożnej sofy wzdłuż ścian podkreśli tapicerowaną część pomieszczenia, zapewniając wygodną rozrywkę. Ustaw dużą sofę naprzeciwko dużego ekranu telewizyjnego i stwórz wspaniałe kino domowe we własnym salonie.

W mniejszym pokoju dziennym

Wiele osób uważa, że sofa narożna jest zbyt duża do małych pomieszczeń. Jest to jednak błędne przekonanie. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar mebla. Nie będzie wtedy wyglądać nieporęcznie i przeszkadzać w pracach domowych. Sofa narożna oszczędza miejsce w pokoju i zapewnia maksymalną efektywność wykorzystania przestrzeni, ponieważ nie trzeba kupować dodatkowych foteli ani puf, aby posadzić gości. Umieść go w rogu pokoju, zapewniając jego bezpośrednią funkcję, a jednocześnie wygodę użytkowania. Jeśli pozwala na to układ pomieszczeń, można umieścić siedziska pod oknem. W ten sposób naturalne światło będzie padać najwygodniej, aby spędzać czas na czytaniu książek. Jeśli zamiast łóżka używasz sofy, umieść ją na środku ściany, z dala od okien i drzwi, tak aby można było wygodnie z niej korzystać w nocy.

Strefy z sofą narożną 

W przypadku łączenia kilku obszarów funkcjonalnych w jednym pomieszczeniu konieczne jest podzielenie przestrzeni na strefy. Nie potrzeba do tego specjalnego systemu. Doskonałym sposobem na osiągnięcie tego celu jest sofa narożna.
Sofa narożna we wnęce. Czasami układ pomieszczenia ma swoje własne cechy szczególne. Postaraj się je jak najlepiej wykorzystać. Salon z sofą narożną we wnęce jest interesujący, a jednocześnie nie marnuje wolnej przestrzeni pomieszczenia.

czarna sofa

Jak wybrać sofę narożną?

Przy wyborze mebli narożnych należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

 • Rozmiar. Meble, które są zbyt duże lub zbyt małe, będą rzucały się w oczy swoją nieistotnością i stracą wszystkie swoje zalety funkcjonalne.
 • Obecność lub brak mechanizmu przekształcania. To również decyduje o jego koszcie. Nawet jeśli nie potrzebujesz dodatkowego łóżka na stałe, zastanów się, czy nie będzie ono potrzebne w przypadku wizyty krewnych lub gości.
 • Oszczędzając na okuciach meblowych, nie stracisz na ich ważnej funkcji.
 • Obecność w nim szuflad do przechowywania. Należy pamiętać, że nie wszystkie układy transformatorowe mogą być wyposażone w takie udogodnienia.
 • Ogólny styl pomieszczenia. Masywna skórzana sofa z powykręcanymi podłokietnikami wyglądałaby śmiesznie w stylu minimalistycznym. A jasne, niestandardowe meble tapicerowane w pomieszczeniu w stylu klasycznym nie będą odpowiednie.
 • Właściwości materiału tapicerskiego. Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt, nie powinieneś kupować sofy ze sztruksu, która szybko straci swój atrakcyjny wygląd od pazurów i sierści zwierząt. Obecność małych dzieci w rodzinie nakazuje wybór na korzyść flok, jako jednego z najbardziej hipoalergicznych i odpornych na zużycie materiałów. Natomiast skórzane meble tapicerowane to ponadczasowa klasyka we wnętrzach. Status skórzanej tapicerki świadczy o zamożności właściciela domu i jego guście w zakresie wyposażenia wnętrz.

Połączenie narożnika i innych elementów wyposażenia wnętrza

Wnętrza z narożnikiem pozwalają na łączenie go z różnymi meblami w najbardziej komfortowy i funkcjonalny sposób. Przesuń stolik kawowy w stronę sofy, a stworzysz miejsce na spotkanie z przyjaciółmi przy herbacie. Umieść w pobliżu fotel lub pufę, a uzyskasz prywatne miejsce do rozmów dla dużego towarzystwa. Nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca do czytania niż zagłówek z lampkami lub kinkietami. Ustaw sofę naprzeciwko telewizora i ciesz się oglądaniem ulubionych filmów z całą rodziną. Znajdź odpowiednią sofę narożną do swojego salonu, z odpowiednimi opcjami, funkcjami i wystrojem, a stanie się on najbardziej pożądaną przestrzenią w Twoim domu.

Nie wiesz czy sofa narożna jest dla Ciebie? Sprawdź, jak wybrać odpowiednią sofę.