Aranżacja salonu w stylu klasycznym
Wszystko co trzeba wiedzieć salonie w stylu klasycznym
We współczesnym świecie wymyślono i wdrożono już ponad tysiąc stylów i trendów w aranżacji wnętrz. Postęp nie stoi w miejscu, a my inspirujemy się takimi stylami jak brutalizm, loft, high-tech, czy minimalizm. Szczególne miejsce zajmuje jednak szlachetny i elegancki styl klasyczny. Klasyka stała się wyznacznikiem statusu jej właścicieli, podkreśla bogactwo i dobry smak oraz jest epicentrum przytulności i luksusu. Szczególnie ważna jest tu jednolistość stylu, dlatego decysując się na salon, warto również rozważyć zaprojektowanie łazienki w stylu klasycznym. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy materiał, w którym wyjaśnimy charakterystyczne cechy tego stylu oraz praktyczne wskazówki, jak wprowadzić to wnętrze do swojego domu.
Cechy charakterystyczne stylu klasycznego
Styl klasyczny wygląda inaczej i łączy w sobie kilka trendów wzorniczych. Dlatego to samo pomieszczenie zaprojektowane przez kilku projektantów wygląda zupełnie inaczej. Przyjrzyjmy się, jakie style wchodzą w skład klasycznego wnętrza.
Styl antyczny
Style od XVII do XIX wieku. Klasycyzm, barok, empire, rokoko. Tradycyjne style krajów europejskich. Adaptacja do nowoczesnych trendów, uwzględniająca wszystkie zasady klasycznego wzornictwa. Styl klasyczny jest w ciągłym ruchu i rozwoju. Wprowadza się tu nowoczesne elementy lub tradycyjny wygląd krajów europejskich. Dzięki połączeniu klasycznych elementów pochodzących z różnych wieków i krajów, wnętrza stają się naprawdę wyjątkowe, szlachetne i luksusowe. Istnieją oczywiście pewne zasady, których można przestrzegać, aby styl był rozpoznawalny, harmonijny i odświętny, połączony z domową i przyjazną atmosferą. Symetria we wszystkim. Jest to pierwsza rzecz, która wyróżnia klasyka. Prosta geometria i czyste linie od razu mówią nam, jaki styl jest przed nami. Pomieszczenie jest zwykle podzielone na kilka części, które stanowią wzajemne odbicie.
Dekoracje wewnętrzne
Styl klasyczny charakteryzuje się bogatym umeblowaniem i przepychem. W czasach, gdy powstawał, na takie wnętrze mogli sobie pozwolić tylko arystokraci, dla których najważniejsze było pokazanie swojej zamożności i pozycji w społeczeństwie.
Materiały naturalne
I znów, jeśli cofnąć się w czasie do epoki powstania tego stylu, łatwo się domyślić, że do dekoracji mebli i tkanin używano wyłącznie materiałów zaczerpniętych z natury. Nie było wyboru. Nawet słabo umeblowane domy nie mogły korzystać z niczego innego. W dzisiejszych czasach naturalne drewno i tekstylia to prawdziwy luksus. Dlatego też tylko takie materiały tworzą obraz salonu w stylu klasycznym.
Oświetlenie wielopoziomowe
Nie wystarczy mieć tylko oświetlenie górne. Musi być obecne kilka poziomów światła. Na przykład: piękny żyrandol, oświetlenie salonu obwodowe obszarów funkcjonalnych, rozgraniczenie stref, kinkiety, lampy podłogowe, lampy stołowe. Dawniej nie było elektryczności, więc używano wielu świec, które ustawiano wszędzie tak, aby pomieszczenie było wypełnione światłem. W dzisiejszych czasach elektryczność daje nam wiele korzyści, ale to właśnie klasycznemu wystrojowi wnętrz zawdzięczamy zachowanie ducha tamtych czasów.
Wdrażanie stylu klasycznego we wnętrzu salonu
Klasyczny styl nigdy nie straci na popularności. Jest ponadczasowy. Nawet nazwa tego kierunku w projektowaniu stała się rzeczownikiem i oznacza stałość i aktualność. Jednak aby stworzyć taki styl, trzeba przestrzegać wszystkich zasad. Nie tylko pod względem technicznym, ale także stylistycznym. Ponieważ bardzo łatwo jest dać się ponieść mieszaniu różnych epok i w efekcie uzyskać inny styl.
Dekoracje do salonu w stylu klasycznym
Wzorcem jest klasyka. Dlatego dekoracje wnętrz powinny być obecne i uzupełniać wnętrze. Należy jednak pamiętać, że mają one charakter elegancji i lekkiej powściągliwości. Pompatyczność i pretensjonalność są tu nie do przyjęcia. Jest to cienka granica, którą łatwo przekroczyć. Dlatego też będziemy bardziej szczegółowo określać, jakie typy wystroju są dopuszczalne.
- Sztukateria na ścianie i suficie
- Kominek w salonie z kamienia naturalnego
- Łuki i kolumny
- Wyrafinowane meble bez zwiększania ciężaru
- Karnisze na obwodzie pomieszczenia i nad oknami.
- Naturalne tekstylia i meble
- Lustra i obrazy oprawione w ramy
- Żyrandole z monogramami
- Duży żyrandol w klasycznej oprawie
- Rzeźby gipsowe
- Akcesoria: wazony, pudełka, zegary, antyki
Podział na strefy w pomieszczeniach
W tym wnętrzu obszary funkcjonalne mają jasno wyznaczone granice. Jest to cecha charakterystyczna dla klasycznego wnętrza. Są one ułożone symetrycznie i nieco oddalone od siebie.
Strefy funkcjonalne pokoju dziennego
- Część wypoczynkowa. Znajduje się tu stolik kawowy, obok sofa i przytulne fotele oraz szafka pod telewizor. Czasami można położyć dywanik pod stopami, aby je wyróżnić.
- Część jadalna. Niezbędny jest masywny stół i krzesła. W razie potrzeby obszar ten można uzupełnić o dywan.
- Miejsce do rozmowy. Kilka foteli przed kominkiem lub w innym dowolnym miejscu. Czasami uzupełnia się go małym stolikiem.
- Obszar z biurkiem. Mały kącik, w którym można napisać list. Jest tam kilka pięknych lamp podłogowych. Nie ma tu mowy o komputerach, musi być na to osobne pomieszczenie - gabinet.
- Miejsce do czytania. Składa się z małej biblioteki i regału. Uzupełnieniem tego obszaru jest przytulna sofa i fotele.
Pomiędzy strefami musi pozostać wolna przestrzeń. Rozmieszczenie stref jest realizowane zgodnie z zaprojektowanym wcześniej schematem symetrii. Każdy element we wnętrzu ma swoje miejsce, tworząc atmosferę bohemy, luksusu i przytulności.
Niedopuszczalne dekoracje w salonie w stylu klasycznym
Ważne jest, aby wiedzieć, jakich elementów nie należy stosować w klasach. Ponieważ na pierwszy rzut oka one również należą do tego kierunku, ale są zaczerpnięte z innych stylów. Będą one tylko przeszkadzać i powodować dysharmonię.
- Falbaniaste falbany
- Frances na zasłonach (nie mylić z frędzlami).
- Rolety w oknach.
- Witraże jako podstawa projektu.
- Sploty ażurowe.
- Elementy kute
- Ozdoby roślinne i kwiatowe.
- Luźne wykończenia podłóg i ścian
- Jasne akcenty
Omówiliśmy więc podstawy klasycznych wnętrz. Wystarczy, że wykorzystasz te informacje i zastosujesz je w swoim własnym salonie. Znajdziesz tu również inspirujący wybór pomysłów na aranżację salonu.
Komentarze (0)