single

Salon w stylu nowoczesnym - jak go zaprojektować?

Pomysły na urządzenie nowoczesnego salonu 

Styl nowoczesny to nie tylko trend w designie, to udane połączenie elementów high-tech, minimalizmu, nowoczesności i innych modnych trendów. Styl współczesny to nie tylko trend we wzornictwie, to udane połączenie elementów hi-tech, minimalizmu i nowoczesności. Współczesny salon może łączyć w sobie funkcjonalność, wygodę i estetykę.

Cechy modnego stylu nowoczesnego

Aranżacja salonu w nowoczesnym rozumieniu obejmuje nie tylko dekorację ścian, sufitu i podłogi, ale także wygodne meble, modne urządzenia i stylowe dodatki wplecione we wnętrze. Każdy element powinien być postrzegany jako część spójnej, jednolitej, nierozerwalnej całości. Nowoczesny salon jest dla ludzi aktywnych, wesołych, prowadzących ciekawe i satysfakcjonujące życie. Należy jednak pamiętać o głównej zasadzie: wszystko w pokoju powinno być wygodne i praktyczne. Każdy nietypowy element wystroju powinien w sposób organiczny wpleść się w ogólny obraz projektu. 

Szczegóły projektu salonu w stylu współczesnym

Decydując się na stworzenie nowoczesnej aranżacji w salonie, należy pamiętać o szczegółach wymienionych poniżej.

Przestrzeń

Poczucie swobody i otwartej przestrzeni jest istotą nowoczesnego wnętrza salonu. Nie ma miejsca na ścianki działowe, ani ekrany. Ulubionym rozwiązaniem jest planowanie otwarte, w którym podział na strefy jest tylko wizualny.

Meble do salonu

W tym stylu mile widziane są meble tapicerowane, małe ściany, grupy jadalne w różnych kolorach i kształtach, ale z tendencjami minimalistycznymi. Jest on tak dobrany, aby nie przeciążać przestrzeni salonu.

Oświetlenie salonu

Musi być dużo światła. A jeśli trudno odmówić sobie dużego, pięknego żyrandola na środku sufitu, trzeba go uzupełnić oświetleniem w formie wiązek, lampami LED, lampami podłogowymi i kinkietami.

Jasny punkt

Takim akcentem może być dziwaczny dodatek, obraz, tekstylia i inne rzeczy, które z jednej strony wyglądają prosto, a z drugiej luksusowo.

salon w stylu nowoczesnym

Dekoracja nowoczesnego salonu

Ściany

W pokoju dziennym można znaleźć jasne lub pastelowe, spokojne odcienie bez zbyt wielu skomplikowanych wzorów i deseni. Dobrze wyglądają dobrej jakości tapety lub wypukłe tynki. Lustrzane powierzchnie mogą powiększyć i pogłębić przestrzeń.

Podłogi

Na podłogę wybierz parkiet lub laminat o wyglądzie naturalnego drewna. Najczęściej poleca się wybór: orzecha, wiśnii i dębu. Taka podłoga równoważy nowoczesne materiały z niekonwencjonalnymi elementami pozostałej części wystroju oraz dodaje przytulności i domowej atmosfery.

Sufit

Dekoracja salonu polega na stworzeniu złożonego, wielopoziomowego sufitu z różnymi występami, przejściami i sztukaterią gipsową. Kolory mogą być różne - od białego do jasnobeżowego, w zależności od odcienia ścian. Stylowy sufit jest również wyposażony w różne rodzaje oświetlenia.

Schemat kolorów

Dekoratorzy wnętrz porównują współczesne trendy w projektowaniu wnętrz do rysunków artysty. Jest tylko kilka głównych linii bez żadnych szczegółów, które tworzą ogólną ideę. Reszta jest kwestią wyobraźni. Pastelowe kolory są często wykorzystywane do dekoracji pięknych współczesnych salonów, które w razie potrzeby można rozcieńczyć małymi, jasnymi akcentami. Wszystkie powierzchnie są w odcieniach bieli, szarości i beżu. Nie jest zabronione klasyczne połączenie bieli i czerni, które nada salonowi uroczysty i surowy wygląd. Wybór koloru zależy od życzeń właścicieli. Najważniejsze jest, aby wybrany odcień dobrze komponował się z kolorem mebli oraz dodawał pomieszczeniu światła i przestrzeni. Małe, jasne akcenty w postaci plecionek, poduszek na sofę i dekoracyjnych ozdób podkreślą prostotę i spokój tego stylu.

Nowoczesne meble do salonu

Stylowe pomieszczenia są wypełnione meblami o wyraźnych i prostych kształtach. Przeważają meble modułowe i elementy o różnej funkcjonalności. Centralnym punktem nowoczesnego salonu są meble tapicerowane, które mogą mieć różne kształty, ale opierają się na prostych lub płynnych liniach. Sprawdzi się również sofa narożna lub kilka sof z różnych kolekcji. Jeśli powierzchnia salonu na to pozwala, można również kupić fotele i krzesła. Fotele bujane lub fotele Voltaire będą dobrze komponować się z relaksującą atmosferą stylu nowoczesnego. Wybierając piękne stoliki kawowe, warto zdecydować się na proste, prostokątne lub okrągłe wersje bez dodatkowych elementów dekoracyjnych. Może to być również model szklany lub stół transformatorowy, który w razie potrzeby zamienia się w stół jadalny, albo kilka małych modułów zaprojektowanych na wzór lalki matryoshki i rozmieszczonych w różny sposób, zgodnie z życzeniem. Masywne meble szafkowe nie pasują do nowoczesnego salonu. Warto zwrócić uwagę na niskie szafki na sprzęt RTV, półki na zawiasach. Otwarta przestrzeń i dużo powietrza - motto stylu!

Oświetlenie 

Oświetlenie salonu w tym stylu będzie odgrywało dużą rolę. Światła i powietrza powinno być pod dostatkiem! Uzupełnieniem centralnego żyrandola (jeśli jest) są lampy podłogowe lub kinkiety, oświetlenie punktowe. Oświetlenie to tworzą również sufity wielopoziomowe. W podniesieniu jego jakości pomagają błyszcząca powierzchnia sufitu, jasne zasłony lub ich brak. Wnętrze salonu w nowoczesnym stylu, w którym zastosowano połączenie lamp LED i świateł kierunkowych, wygląda wspaniale. Do pokoju dziennego można również wybrać żyrandol o ciekawym, nowoczesnym wzornictwie, minimalistyczny i funkcjonalny. Dobrze wygląda również kilka modeli ułożonych w rzędach lub naprzemiennie, w zależności od tego, które części pomieszczenia chcesz wyeksponować. Nie trzeba jednak od razu włączać wszystkich dostępnych opraw. Można je zachować na specjalne okazje. W normalnych godzinach wieczornych należy używać tej części oświetlenia, która jest wymagana w danym obszarze, np. przyciemnione oświetlenie do oglądania telewizji lub oświetlenie boczne do czytania.

Tekstylia w nowoczesnym salonie

Odpowiedni dobór tekstyliów może podkreślić styl każdego wnętrza. Aby stworzyć akcenty i wnieść ciepło i przytulność do nowoczesnego salonu, możesz kupić plecionki i poduszki na sofy w jasnych, kontrastujących kolorach. Jeśli rodzina uwielbia dywany, wybierz mały dywanik lub jednokolorowy dywanik. Orientalne lub kwiatowe wzory nie pasują do tego stylu. Dywany są zazwyczaj umieszczane w części wypoczynkowej. Ciemne, ciężkie zasłony nie nadają się do okien w salonie, a jaskrawe wzory na płótnach nie są odpowiednie. Lepszym rozwiązaniem są zasłony dopasowane do koloru ścian lub wykonane z lekkich, przezroczystych tkanin. Tego typu zasłony mogą być ozdobą okien: na oczkach, metalowych lub plastikowych pierścieniach, które zakłada się na gzyms. 

salon współczesny

Elementy dekoracyjne salonu stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny wymaga niewielu elementów dekoracyjnych. W końcu taki wystrój wnętrza oznacza aktywnych i mobilnych właścicieli, którzy nie mają czasu na gromadzenie i układanie różnych ładnych drobiazgów. Styl nowoczesny nie toleruje bałaganu. W przypadku dużej ilości ulubionych bibelotów należy wybrać system przechowywania w innym pomieszczeniu. Salon mogą zdobić lampy o nietypowych kształtach, designerskie stoliki. W takim pomieszczeniu dobrze sprawdzą się również domowe kwiaty, ale zebrane w jednym miejscu.

Można je wykorzystać jako elementy dekoracyjne:

  • Kominek naturalny lub elektryczny;
  • obrazy w prostych ramach;
  • kilka wazonów o spokojnym, regularnym kształcie;
  • zdjęcia;
  • figurki abstrakcyjne.
  • Przestrzeń, prostota, funkcjonalność - to trzy składniki salonu w stylu
  • nowoczesnym. Pamiętaj jednak, że każde wnętrze jest tworzone dla ludzi, a jego
  • właściciele powinni czuć się w nim komfortowo i przytulnie.